COVID-19, valul 4. Rata de infectare în Capitală a crescut, iar secțiile de ATI sunt pline

Situaţia generată de noul val de îmbolnăviri este tot mai complicată în Capitală. Rată de infectare COVID în Bucureşti continuă să crească și a depășit 2,5 la mia de locuitori. În aceste condiţii, locurile din spitale se împuţinează, iar la Terapie Intensivă paturile sunt ocupate în proporţie de 80%.

20 Septembrie 2021, 12:27 (actualizat 20 Septembrie 2021, 12:53) |

Potrivit ultimei raportări, aveam 23 de paturi avizate DSP la nivel național, iar în Capitală, erau două paturi.

În Capitală, în spitalele care tratează bolnavi de Covid-19, „Matei Balș”, „Marius Nasta” și „Victor Babeș”, paturile la ATI sunt ocupate 100%, iar secțiile sunt pline. La Institutul „Matei Balș”,din cele 79 de locuri disponibile, 75 erau ocupate. Situația este asemănătoare la „Matei Balș”, iar la „Victor Babeș”, conducerea spitalului caută soluții pentru extindere. În toate aceste spitale este nevoie de personal pentru ca secțiile să fie extinse, numărul de paturi avizate de DSP să fie suplimentat și mai mulți pacienți să poată fi primiți.

Foarte mulți pacienți așteaptă în camerele de gardă, locurile eliberate dimineața sunt ocupate la prânz de alte persoane care așteaptă.

Cei mai mulți pacienți sunt nevaccinați și vin la spital cînd lucrurile se agravează.

Source

Distribuie știrea