
Un laptop şi două stick-uri de memorie cu informaţii sensibile despre planurile de securitate de la Jocurile Olimpice de la Paris din această vară au fost furate luni dintr-un tren, a anunţat, marţi seară, postul de televiziune BFM, citat de EFE.
Conform sursei citate, este vorba de dispozitivul de securitate al Consiliului municipal, care prevede mobilizarea a 2.000 de agenţi, în principal de la poliţia din Paris, pe durata Jocurilor Olimpice, ce vor avea loc în perioada 26 iulie-11 august.
Cu toate acestea, partea principală de securitate a Jocurilor, care include mobilizarea a zeci de mii de poliţişti, jandarmi şi militari, nu s-a aflat în materialul furat.
Un funcţionar al Consiliului municipal a raportat luni jaful, declarând că furtul a fost comis din compartimentul de tren cu care făcea naveta la serviciu.
Persoana în cauză, un inginer, a precizat că a constatat absenţa genţii în care se aflau bunurile furate când a ajuns în gară şi se pregătea să coboare la întoarcerea spre casă.
Anchetatorii au precizat că analizează imaginile de pe camerele de supraveghere din staţia de tren pentru a obţine informaţii care să ducă la depistarea făptaşului.
Securitatea este unul din obiectivele principale ale organizatorilor Jocurilor Olimpice, în special ca urmare a ceremoniei inedite de deschidere ce va avea loc pe fluviul Sena în faţa a sute de mii de spectatori.
sursa Agerpres