Australia îl acuză pe Putin de „protejarea ucigaşilor” şi îi cere predarea celor condamnaţi în dosarul doborârii avionului Malaysia Airlines

Şefa diplomaţiei australiene, Penny Wong, l-a acuzat vineri pe preşedintele rus Vladimir Putin de „protejarea ucigaşilor”, făcând apel la Rusia să îi predea pe cei trei bărbaţi, între care doi ruşi, care au fost condamnaţi joi de un tribunal din Regatul Ţărilor de Jos pentru doborârea avionului Malaysia Airlines cu 298 de persoane la bord, relatează AFP.

18 Noiembrie 2022, 11:13 (actualizat 18 Noiembrie 2022, 11:26) Știrile TVR |

Penny Wong, ministrul de Externe al Australiei / FOTO: Captura https://twitter.com/SenatorWong

Un tribunal olandez i-a condamnat joi, în lipsă, la închisoare pe viaţă pe ruşii Igor Ghirkin şi Serghei Dubinski şi pe ucraineanul Leonid Harcenko, recunoscuţi vinovaţi de omucidere şi pentru rolul pe care l-au avut în doborârea aparatului de zbor, la capătul unui proces care a durat doi ani şi jumătate.

În tragedia Boeing 777, pe ruta Amsterdam-Kuala Lumpur, şi-au pierdut viaţa 298 de persoane – între care 196 de olandezi, 43 de malaezieni şi 38 de australieni. Avionul de linie a fost doborât deasupra estului Ucrainei, controlat de separatişti pro-ruşi, cu ceea ce acuzarea a spus că a fost o rachetă furnizată de Moscova.

Într-o declaraţie de presă, ministrul australian de Externe a subliniat că verdictul confirmă faptul că ‘Federaţia Rusă are o responsabilitate’ în acest dezastru.

‘Facem apel la Rusia să-i predea pe aceşti condamnaţi pentru ca ei să-şi poată ispăşi pedeapsa pronunţată de tribunal pentru crimele lor motivate de ură’, a afirmat Penny Wong. ‘Nicio manevră de derobare, de tertipuri şi dezinformare din partea Federaţiei Rusiei nu poate da la o parte acest fapt’, a insistat ea.

Refuzul Moscovei de a-i preda pe cei trei constituie, potrivit ei, o dovadă flagrantă a personalităţii lui Vladimir Putin: ‘Noi spunem Rusiei că lumea ştie că îi protejaţi pe ucigaşi şi aceasta oferă un indiciu despre cine sunteţi, domnule Putin?’, a afirmat şefa diplomaţiei australiene mai târziu, la canalul de televiziune ABC.

Rusia, care respinge categoric orice responsabilitate în această tragedie, a denunţat o decizie ‘politică’ după sentinţa pronunţată în Regatul Ţărilor de Jos.

‘Derularea şi rezultatul procedurilor judiciare indică faptul că această decizie se bazează pe o comandă politică’, a reacţionat Ministerul rus de Externe într-un comunicat.

‘Pe toată durata procedurii, tribunalul s-a aflat sub o presiune fără precedent din partea responsabililor politici olandezi, din partea reprezentanţilor parchetului şi media, care au impus procesului un rezultat motivat politic’, a denunţat diplomaţia rusă, citată de AFP.

Sursa: Agerpres

Source

Distribuie știrea