Campionatele Naţionale de înot în bazin scurt: David Popovici a câştigat detaşat proba de 100 m liber

10 Noiembrie 2022, 23:21 (actualizat 10 Noiembrie 2022, 23:35) Știrile TVR |

David Popovici / FOTO: Autor: GRIGORE POPESCU / AGERPRES FOTO Credit: AGERPRES FOTO, foto.agerpres.ro

Sportivul dinamovist a fost înregistrat cu timpul de 46 sec 62/100, fiind cu aproape două secunde mai rapid decât următorul clasat, Andrei Ungur (CSM Braşov), cronometrat în 48 sec 42/100. Podiumul a fost completat de Patrick Sebastian Dinu (CS Farul Constanţa), 48 sec 62/100.

Merită remarcate şi victoriile obţinute de Aissia Claudia Prisecariu (14 ani) la 100 m spate şi de Robert Andrei Badea (15 ani) la 200 m spate.

Maysa Raţiu (CSA Steaua) a cucerit două titluri naţionale, la 400 m liber şi cu ştafeta de 4×50 m liber.

Înotătorii David Popovici şi Robert Glinţă, ambii de la CS Dinamo, se pregătesc pentru Mondialele în bazin scurt de la Melbourne (13-18 decembrie). Popovici are un titlu european în bazin scurt, în 2021 la Kazan (Rusia), iar Glinţă este vicecampion european la 100 m spate (2021) şi medaliat cu bronz la 100 m spate la Mondialele din 2021 de la Abu Dhabi.

Rezultatele finalelor de joi:

FEMININ

50 m bras

1. Henrietta Fangli (CSM Târgu Mureş) 00:31:52

2. Brigitta Vass (CSŞ Viitorul Cluj-Napoca) 00:32:50

3. Alexandra Maticiuc (CSM Corona Braşov ) 00:32:77

100 m spate

1. Aissia Claudia Prisecariu (ACS Nada Florilor Fălticeni) 00:59:84

2. Sara Flavia Strîmb (CSU Piteşti) 01:02:40

3. Gabriela Ioana Gâdea (CSA Steaua Bucureşti) 01:02:73

400 m liber

1. Maysa Raţiu (CSA Steaua Bucureşti) 04:11:39

2. Diana Gabriela Stiger (CSA Steaua Bucureşti) 04:16:02

3. Ana Maria Sibişeanu (CSA Steaua Bucureşti) 04:16:28

200 m mixt

1. Alexandra Dobrin (CSM Corona Braşov) 02:14:62

2. Brigitta Vass (CSŞ Viitorul Cluj-Napoca) 02:16:97

3. Daria Remete Mireştean (LPS Alba Iulia) 02:17:81

ştafetă 4×50 m liber

1. CSA Steaua Bucureşti (Bianca Andreea Costea, Maysa Raţiu, Gabriela Ioana Gâdea, Anastasia Maria Bako) 01:43:54

2. CSA Steaua Bucureşti (Ioana Maria Ştirbu, Maria Verciuc, Ana Maria Sibişeanu, Delia Elena Ostafi) 01:46:39

3. ACS Nada Florilor Fălticeni (Aissia Claudia Prisecariu, Rianna Amariei, Vlad Rusu, Daria Alexa) 01:49:44

MASCULIN

50 m fluture

1. Daniel Cristian Martin (CSM Bacău) 00:23:54

2. Denis Laurean Popescu (CS Olimpia Bucureşti) 00:23:68

3. David Andrei Mihai (CSM Bucureşti) 00:23:73

200 m spate

1. Robert Andrei Badea (CSA Steaua Bucureşti) 01:57:73

2. Carol Mihai Cojocaru (CSM Bacău) 02:01:18

3. Luca Ştefan Ichim (LPS Baia Mare) 02:02:31

100 m liber

1. David Popovici (CS Dinamo Bucureşti) 00:46:62

2. Andrei Ungur (CSM Braşov) 00:48:42

3. Patrick Sebastian Dinu (CS Farul Constanţa) 00:48:62

200 m bras

1. Emil Dăncăneţ (CSU Politehnica Timişoara) 02:12:37

2. Darius Ştefan Coman (CSM Corona Braşov) 02:13:70

3. Darius Cătălin Petrache (CSA Steaua Bucureşti) 02:15:34

ştafetă 4×50 m liber

1. CSM Bucureşti (Andrei Mircea Anghel, Petre Cristian Culea, Tobias George Dumitrache, David Andrei Mihai) 01:32:49

2. CSU Politehnica Timişoara (Andrei Sebastian Simon, Emil Dăncăneţ, Anna Urban, Bogdan Alexandru Checicheş) 01:34:12

3. CSA Steaua Bucureşti (Vlad Ştefan Stancu, Andrei Enache, Ştefan Andrei Vasilescu, Robert Andrei Badea) 01:34:29

CUVINTE CHEIE

Articole pe aceeaşi temă

Source