Copil în stare gravă după explozia unei petarde. Un băiat din Prahova și-a pierdut două degete și a suferit arsuri la față după ce s-a jucat cu un astfel de dispozitiv

Incident grav în județul Prahova. Un copil de 9 ani a ajuns în stare gravă la spitalul Județean de Urgență din Ploiești, după ce a fost mutilat de explozia unei petarde. Atenţie, sunt informații cu impact emoţional.

04 Decembrie 2023, 14:31 Știrile TVR |

În urma incidentului, băiatul a rămas fără două degete, a suferit arsuri și plăgi la ambele mâini și la nivelul feței.

În urma exploziei, i-au fost afectaţi și ochii.

Din cauza stării grave a minorului, medicii prahoveni au decis să îl transfere la Spitalul „Grigore Alexandrescu” din Capitală, unde o echipă medicală încearcă să îi salveze vederea.

În fiecare an, în perioada sărbătorilor de iarnă, zeci de persoane, în special copii, cad victime ale artificiilor și petardelor vândute mai mult sau mai puțin legal.

Source

Distribuie știrea