CSM Bucureşti a ratat calificarea la turneul Final Four al Ligii Campionilor

CSM Bucureşti a ratat calificarea la turneul Final Four al Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a fost învinsă de echipa franceză Metz Handball, cu scorul de 29-23 (15-14), sâmbătă, în Hexagon, în manşa secundă a sferturilor de finală.

Metz se impusese şi la Bucureşti, cu scorul de 27-24.

Metz a dominat jocul de la un capăt la altul, în prima repriză având avantaj maxim de trei goluri (8-5), în timp ce la pauză diferenţa era minimă, 15-14. CSMB a reuşit să fie egală de două ori, 11-11 şi 12-12. ”Tigroaicele” au egalat şi în debutul reprizei secunde, 15-15, după care Metz a rămas la cârma jocului, iar pe final şi-a mărit avantajul, câştigând la şase goluri, 29-23.

CSM Bucureşti nu s-a mai calificat din 2018 la turneul Final Four al competiţiei.

Pentru echipa antrenată de Adrian Vasile au marcat Cristina Neagu 6 goluri, Emilie Hegh Arntzen, Grace Zaadi Deuna, Elizabeth Omoregie, Vilde Mortensen Ingstad şi Trine Jensen Oe˜stergaard, câte 3 goluri, Jennifer Maria Gutierrez Bermejo 2.

Laura Glauser a apărat 9 şuturi (24,32%).

Golurile gazdelor au fost reuşite de Alina Grijseels (care va juca din vară la CSM) 7, Chloe Valentini 6, Louise Katharina Vinter Burgaard 6, Kristina Jorgensen 5, Anne Mette Hansen 3, Sarah Bouktit 1, Lucie Granier 1.

Hatadou Sako a încheiat cu 10 intervenţii (31,25%).

Meciul a fost arbitrat de sârboaicele Vanja Antic şi Jelena Jakovljevic, iar delegaţi EHF au fost croata Lidija Bojic Cacic şi grecul Sotiris Migas.