David Popovici debutează la Campionatele Europene de Natație în proba de 400 m liber. În direct la TVR, de la ora 10.20

După ce a devenit campion european în probele de 100 și 200 m liber și a atins noi recorduri, David Popovici intră în luptă, în premieră, pentru o medalie la 400 m liber la Campionatele Europene de la Roma. Cursa din preliminariile probei de 400 m liber de Italia este programată de la ora 10.27, iar finala este miercuri seara. Ambele vor fi transmise în direct la TVR.

17 August 2022, 07:48 (actualizat 17 August 2022, 08:31) Știrile TVR |

Înotătorul român a fost repartizat pe culoarul al treilea din prima serie din cele cinci, alături de Pit Brandenburger (Luxemburg) și Frank Aleksi (Albania).

„Este cea mai ciudată cursă pe care o voi face aici, pentru că nu am experienţă. Am înotat-o ​​doar de trei ori în viaţa mea şi a fost în concursuri mici. Dar este un loc bun pentru a începe şi a vedea dacă sunt bun sau nu”, declara sportivul de 17 ani  după ce obținea titlul continental  în proba de 200 m liber.

Germanul Paul Biedermann deține recordul mondial al probei, cu timpul de 3:40,07, stabilit la Campionatul Mondial de la Roma, din 2009.

La aceste Campionate Europene, David a cucerit aurul și a doborât recordul mondial vechi de 13 ani în proba de 100 m liber, iar apoi a obținut un al doilea aur, în proba de 200 de m liber. El cucerisse aurul în cele două probe și la Campionatul Mondial de la Budapesta.

VEZI ȘI:

David Popovici, zi de relaxare înaintea cursei de 400 de metri liber de la Campionatele Europene de Înot de la Roma

Presa internațională, despre David Popovici: „Singur pe planeta sa”, „Noul împărat al înotului mondial”, „Minunea”, „Transformă atipicul în normal”

EXCLUSIV David Popovici: Mă gândesc pur și simplu la măreție și la ce înseamnă pentru atât de mulți oameni să ating peretele ăla

EXCLUSIVITATE David Popovici, după ce a obținut aurul european la 200 m liber: M-am luptat ca de la rechin la rechin și, da, sunt unul dintre rechini acum. Am fost dintotdeauna