David Popovici participă la calificările la ștafetă mixtă de 4X100 m liber, de la ora 10.30 în direct la TVR INFO

David Popovici și echipa României la stafeta masculin 4×100 m / FOTO: David Popovici/Facebook

Înotătorii români, calificaţi în finala de ștafetă masculin 4×100 de metri liber au obţinut primul loc pe podium, după o luptă extrem de strânsă.

Din echipa campionilor europeni la juniori fac parte David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu.

David Popovici a înotat în primul tur şi a scos cel mai bun timp al probei, 47 de secunde şi 54 de sutimi. Au urmat alte două schimburi cu Vlad-Ştefan Stancu şi Ştefan Cozma, în care România a întors a doua, după echipa Marii Britanii, iar în ultimul schimb a înotat Patrick-Sebastian Dinu, care a reuşit să readucă echipa tricoloră pe poziţia întâi.

Astfel, România s-a clasat pe primul loc, cu timpul de 3 minute, 18 secunde şi 93 de sutimi, pe poziţia a doua a venit Marea Britanie (timp 3:19.01), iar pe locul al treilea s-a clasat Italia (cu 3:19.42).

Europenele de Înot pentru Juniori, care au loc în premieră în România, la Complexul din Otopeni, sunt transmise în direct pe TVR 1 și pe TVR INFO, până pe 10 iulie.