Două fetiţe din Satu Mare împreună cu mama și bunica lor au ajuns la spital, intoxicate cu soluţie pentru deparazitarea oilor

Cele 2 femei şi fetiţele au fost duse la Terapie Intensivă.

Bunica, mama şi fetiţa în vârstă de 2 ani sunt în stare stabilă şi urmează să fie transferate în altă secţie pentru continuarea tratamentului şi supraveghere. Cealaltă fetiţă, în vârstă de 5 ani, este în continuare intubată.

Este al doilea caz din acest an de copii intoxicați cu soluție pentru igienizarea oilor, din Satu Mare. Pe 6 ianuarie, o mamă și șapte copii din același județ au ajuns în stare gravă la spital după ce s-au spălat cu soluție pentru oi.

Cei care recurg la astfel de soluții le aplică pentru a îndepărta păduchii sau râia, iar autoritățile sanitare atrag atenția că utilizarea substanțelor de uz veterinar în cazul oamenilor este deosebit de periculoasă, mai ales la copii.

Distribuie știrea