Fotbal: Meciul Olympique Lyon – Olympique Marseille, oprit după doar cinci minute de joc

Meciul dintre echipele Olympique Lyon şi Olympique Marseille, contând pentru etapa a 14-a a campionatului de fotbal al Franţei, programat duminică seara la Lyon, a fost oprit în minutul 5 şi nu a mai fost reluat, după ce unul dintre jucătorii oaspeţilor, Dmitri Payet, a fost lovit în cap cu o sticlă cu apă aruncată din tribune de unul dintre suporterii formaţiei gazdă.

22 Noiembrie 2021, 09:03 (actualizat 22 Noiembrie 2021, 09:15) |

Incident la meciul Olympique Lyon – Olympique Marseille

După aproape două ore de la întreruperea jocului, arbitrul a decis să pună capăt definitiv partidei, „considerând că securitatea jucătorilor nu este asigurată”, a anunţat speaker-ul stadionului.

În minutul 5 al meciului de la Lyon, Dimitri Payet a fost lovit în partea stângă a feţei de o sticlă de plastic plină cu apă, în timp ce se pregătea să execute un corner. Jucătorii celor două echipe s-au reîntors la vestiare şi, după două ore de aşteptare şi tergiversări, întâlnirea nu a mai continuat.

La finele lunii august, meciul dintre OGC Nice şi Olympique Marseille a fost oprit după ce o sticlă cu apă aruncată din tribune l-a lovit pe acelaşi Dimitri Payet. Clubului OGC Nice i-au fost retrase atunci două puncte (unul cu suspendare), iar meciul s-a rejucat pe 27 octombrie, la Troyes (scor 1-1).

„După aceste noi evenimente extrem de grave, Comisia de Disciplină se va reuni de urgenţă” în cursul zilei de luni, a anunţat Liga profesionistă franceză de fotbal (LFP).

Celelalte meciuri ale etapei a 14-a din Ligue 1 s-au încheiat cu următoarele rezultate:
Vineri
AS Monaco – Lille OSC 2-2
Au marcat: Krepin Diatta (41), Ben Yedder (83), respectiv Jonathan David (5, 9).

Sâmbătă
Paris Saint-Germain – FC Nantes 3-1
Au marcat: Mbappe (2), Appiah (81 – autogol), Messi (87), respectiv Kolo Muani (76).

Rennes – Montpellier 2-0
Au marcat: Terrier (8), Majer (28).

Duminică
Brest – Lens 4-0
Au marcat: Mounie (3), Chardonnet (13), Faivre (33), Le Douaron (69).

Angers – Lorient 1-0
A marcat: Mangani (68 – penalty).

Troyes – AS Saint-Etienne 0-1
A marcat: Trauco (60).

FC Metz – Girondins Bordeaux 3-3
Au marcat: De Preville (45), Nguette (52, 70), respectiv Elis (17), Oudin (39, 64).

RC Strasbourg – Stade Reims 1-1
Au marcat: Bellegarde (90+7), respectiv Ekitike (22).

Clermont Foot – OGC Nice 1-2
Au marcat: Ogier (17), respectiv Gouiri (76, 82).