Fotbal: Sezon de vis pentru Atletico Mineiro, care a cucerit şi Cupa Braziliei

Atletico Mineiro / FOTO: shutterstock.com

Atletico, care cucerise la începutul acestei luni titlul de campioană a Braziliei, după o aşteptare de 50 de ani, reuşise să se impună cu 4-0 în meciul tur, disputat duminică la Belo Horizonte.

În returul de la Curitiba, oaspeţii au deschis scorul în prima repriză, prin Marcos Keno (26), iar apoi şi-au majorat avantajul în minutul 75, prin Hulk, desemnat fotbalistul anului în Brazilia, care a marcat cu această ocazie al 36-lea său gol în acest sezon.

Gazdele au marcat golul de onoare în finalul jocului, prin Jaderson Reis (87).

Atletico Mineiro încheie astfel un sezon de vis, în care a devenit a doua echipă din istoria fotbalului brazilian care câştigă campionatul şi cupa naţională în cursul aceluiaşi sezon, după ce s-a impus şi în campionatul statului Minas Gerais, egalând astfel performanţa reuşită de rivala locală Cruzeiro în 2003.