Înot: David Popovici, victorios în proba de 400 m liber la Naţionalele în bazin scurt

14 Noiembrie 2022, 06:18 (actualizat 14 Noiembrie 2022, 06:24) Știrile TVR |

David Popovici, victorios la 400 de metri la Naționalele de Înot în bazin scurt / FOTO: Federația Română de Natație și Pentatlon Modern

Sportivul de la CS Dinamo şi-a trecut în palmares a treia sa victorie la această ediţie a naţionalelor, după cele de la 100 şi 200 m liber, cu timpul de 3 min 43 sec 00/100. Podiumul a fost completat de Vlad Ştefan Stancu (CSA Steaua Bucureşti), în 03 min 43 sec 76/100, şi Vlad Ştefan Mihalache (ACS Aqua Sport Citius Bucureşti), înregistrat în 03 min 51 sec 84/100.

Andrei Ungur (CSM Braşov) a obţinut două victorii duminică, la 50 m liber şi 100 m fluture.

Două victorii a reuşit şi Alexandra Dobrin (CSM Corona Braşov), la 200 m fluture şi 400 m mixt.

Maysa Raţiu (CSA Steaua Bucureşti) s-a impus la 100 m liber şi cu ştafeta de 4×50 m mixt. Raţiu a obţinut în total cinci titluri de campioană, celelalte fiind la 400 m liber, ştafetă 4×50 m liber şi 200 m liber.

La doar 14 ani, Aissia Claudia Prisecariu (ACS Nada Florilor Fălticeni) a câştigat trei titluri naţionale de senioare, la 200 m spate, 100 m spate şi 50 m spate.

Rezultatele finalelor de duminică:
MASCULIN
50 m liber
1. Andrei Ungur (CSM Braşov) 00:22:19
2. George Alexandru Stoica (CSM Constanţa) 00:22:27
3. Cătălin Paul Ungur (CS Universitatea Cluj) 00:22:31

100 m fluture
1. Andrei Ungur (CSM Braşov) 00:51:84
2. Daniel Cristian Martin (CSM Bacău) 00:52:05
3. David Andrei Mihai (CSM Bucureşti) 00:52:67

200 m mixt
1. Mihai Gergely (CSM Cluj-Napoca) 01:58:67
2. Robert Andrei Badea (CSA Steaua Bucureşti) 02:01:67
3. Cristian Lăpădat (CS Dinamo Bucureşti) 02:02:13

400 m liber
1. David Popovici (CS Dinamo Bucureşti) 03:43:00
2. Vlad Ştefan Stancu (CSA Steaua Bucureşti) 03:43:76
3. Vlad Ştefan Mihalache (ACS Aqua Sport Citius Bucureşti) 03:51:84

ştafetă 4×50 m mixt
1. CSM Bucureşti (Andrei Mircea Anghel, Vlad Alexandru Pricop, Tobias George Dumitrache, David Andrei Mihai) 01:39:35
2. CSU Politehnica Timişoara (Anna Urban, Emil Dăncăneţ, Bogdan Alexandru Checicheş, Andrei Sebastian Simon) 01:41:33
3. SCM Bacău (Ştefan Cozma, Robert Adam, Iustin Teodor Mistireanu, Ştefan Tică) 01:44:02

FEMININ
50 m spate
1. Aissia Claudia Prisecariu (ACS Nada Florilor Fălticeni) 00:28:30
2. Sara Flavia Strîmb (CSU Piteşti) 00:29:19
3. Andreea Iuliana Văcaru (CS Târgovişte) 00:29:32

200 m fluture
1. Alexandra Dobrin (CSM Corona Braşov) 02:11:96
2. Andra Denisa Gorecki (CSA Steaua Bucureşti) 02:13:61
3. Alexandra Bogdăneci (CSU Piteşti) 02:14:37

100 m liber
1. Maysa Raţiu (CSA Steaua Bucureşti) 00:54:84
2. Anastasia Maria Bako (CSA Steaua Bucureşti) 00:56:05
3. Irina Ana Preda (CS Olimpia Bucureşti) 00:56:21

400 m mixt
1. Alexandra Dobrin (CSM Corona Braşov) 04:44:56
2. Brigitta Vass (CSŞ Viitorul Cluj-Napoca) 04:49:06
3. Eliza Elena Diamandescu (Renovatio Sport Club Bucureşti) 04:50:97

ştafetă 4×50 m mixt
1. CSA Steaua Bucureşti (Gabriela Ioana Gâdea, Maria Claudia Gâdea, Maysa Raţiu, Anastasia Maria Bako) 01:55:76
2. CSM Constanţa (Ana Georgiana Grosu, Paula Maria Boleacu, Eva Maria Paraschiv, Ana Maria Pascu) 01:58:91
3. CSA Steaua Bucureşti (Oana Iulia Sauciuc, Maria Verciuc, Andra Denisa Gorecki, Ioana Maria Ştirbu) 01:59:11

Source