Jaqueline Cristian a obținut la Linz prima victorie a sezonului pe tabloul principal al unui turneu WTA. Românca venea din postura de „lucky loser”

Jucătoarea română Jaqueline Cristian s-a calificat în sferturi de finală la turneul WTA de la Linz. Venită din postura de lucky loser, românca a obţinut prima sa victorie din 2024, scor 6-3, 6-4 cu argentinianca Nadia Podoroska.

Jaqueline Cristian, 25 ani, numărul 89 mondial, a întâlnit-o marți pe argentinianca de 26 de ani Nadia Podoroska, 67 WTA.

Jucătoarea din România, care câștigase ultimul duel direct anul trecut, la Madrid, cu 6-1, 6-4, și-a pierdut serviciul în primul game, dar a revenit cu break, apoi încă unul, adjudecându-și primul set în 45 de minute, la 3.

CITIȚI ȘI: Ana Bogdan și Jaqueline Cristian s-au calificat în turul doi la Wimbledon, în proba de dublu

Podoroska a început mult mai bine setul secund, a condus cu 3 – 0, dar Jaqueline a crescut ritmul, a întors scorul, s-a impus într-o oră și jumătate de joc, cu 6 – 3, 6 – 4.

O întâlnește astăzi, în optimile de finală de la Linz, pe britanica de 24 de ani Jodie Burrage, numărul 102 WTA.