• Fri. Sep 24th, 2021

Știrea de Azi

Actualitatea într-un singur loc.

JO Tokyo 2020: Programul sportivilor români în competiţiile de sâmbătă, 24 iulie

Jul 23, 2021

Trei sportivi români vor avea şansa să câştige o medalie în întrecerile de sâmbătă, din ziua a doua a Jocurilor Olimpice de la Tokyo, Laura Georgeta Ilie la puşcă aer comprimat 10 m feminin şi scrimerii Ana-Maria Popescu (spadă) şi Iulian Teodosiu (sabie).

23 Iulie 2021, 13:56 (actualizat 23 Iulie 2021, 14:00) |

Jocurile Olimpice

Sâmbătă, România va mai fi reprezentată la baschet feminin 3×3, canotaj, ciclism pe şosea, gimnastică artistică, tenis şi tenis de masă.

Programul sportivilor români în întrecerile de sâmbătă 24 iulie (ora României):
BASCHET 3X3
04:40 (Aomi Urban Sports Park) feminin: China – România
08:25 (Aomi Urban Sports Park) feminin: România – Japonia

CANOTAJ
03:50 (Sea Forest Waterway) dublu rame feminin – seria 1: Iuliana Buhuş, Adriana Ailincăi
04:20 (Sea Forest Waterway) dublu rame masculin – seria 1: Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă
05:10 (Sea Forest Waterway) dublu vâsle feminin categorie uşoară – seria 3: Ionela Livia Cozmiuc, Gianina Elena Beleagă
06:00 (Sea Forest Waterway) patru rame fără cârmaci feminin – seria 2: Mădălina Hegheş, Roxana Iuliana Anghel, Elena Logofătu, Cristina Georgiana Popescu
06:10 (Sea Forest Waterway) patru rame fără cârmaci masculin – seria 1: Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari

CICLISM PE ŞOSEA
05:00 (Fuji International Speedway) cursa masculină pe şosea: Eduard Michael Grosu

GIMNASTICĂ ARTISTICĂ
04:00 (Ariake Gymnastics Centre) calificări masculin – Subdiviziunea 1: Marian Drăgulescu (sărituri)

SCRIMĂ
03:30 (Makuhari Messe) sabie masculin individual – primul tur: Iulian Teodosiu – Şerzod Mamutov (Uzbekistan)
05:25 (Makuhari Messe) spadă feminin individual – turul al doilea: Ana-Maria Popescu
05:55 (Makuhari Messe) sabie masculin individual – turul al doilea: Iulian Teodosiu (dacă se califică)
07:35 (Makuhari Messe) spadă feminin individual – optimi de finală: Ana-Maria Popescu (dacă se califică)
08:35 (Makuhari Messe) sabie masculin individual – optimi de finală: Iulian Teodosiu (dacă se califică)
09:25 (Makuhari Messe) spadă feminin individual – sferturi de finală: Ana-Maria Popescu (dacă se califică)
09:55 (Makuhari Messe) sabie masculin individual – sferturi de finală: Iulian Teodosiu (dacă se califică)
12:00 (Makuhari Messe) spadă feminin individual – semifinale: Ana-Maria Popescu (dacă se califică)
13:00 (Makuhari Messe) sabie masculin individual – semifinale: Iulian Teodosiu (dacă se califică)
13:50 (Makuhari Messe) spadă feminin individual – meciul pentru bronz: Ana-Maria Popescu (dacă se califică)
14:20 (Makuhari Messe) sabie masculin individual – meciul pentru bronz: Iulian Teodosiu (dacă se califică)
14:45 (Makuhari Messe) spadă feminin individual – meciul pentru aur: Ana-Maria Popescu (dacă se califică)
15:15 (Makuhari Messe) sabie masculin individual – meciul pentru aur: Iulian Teodosiu (dacă se califică)

TENIS
05:00 (Ariake Tennis Park) simplu feminin – primul tur: Mihaela Buzărnescu – Alison Riske (meciul patru pe terenul nouă)
05:00 (Ariake Tennis Park) dublu feminin – primul tur: Monica Niculescu/Raluca Olaru – Hao-Ching Chan/Latisha Chan (meciul doi pe terenul 11)

TENIS DE MASĂ
sesiunea 1
05:15 (Tokyo Metropolitan Gymnasium) dublu mixt – optimi de finală: Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs – Lubomir Pistej/Barbora Balazova (Slovacia)
sesiunea 2
09:45 (Tokyo Metropolitan Gymnasium) simplu masculin – primul tur: Ovidiu Ionescu – Xin Yan (Australia)

TIR SPORTIV
02:30 (Asaka Shooting Range) puşcă aer comprimat 10 m feminin – calificări: Laura Georgeta Ilie
04:45 (Asaka Shooting Range) puşcă aer comprimat 10 m feminin – finala: Laura Georgeta Ilie (dacă se califică)

Articole pe aceeaşi temă

Source

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *