JO Tokyo 2020 – Tenis de masă: Victorii la simplu masculin şi dublu mixt pentru români. Ovidiu Ionescu și Bernadette Szocs merg în turul doi

Ovidiu Ionescu și Bernadette Szocs / FOTO: Contul de Facebook al Federatiei Romane de Tenis de Masă

La dublu mixt, perechea Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs s-a calificat în sferturile de finală după ce au întrecut în primul tur cuplul slovac Lubomir Pistej/Barbora Balazova cu scorul de 4-1 (11-8, 11-8, 12-14, 11-4, 11-9), în 35 de minute.

Duminică, în sferturi, Ionescu şi Szocs vor înfrunta chinezii Xin Xu/Shiwen Liu, campionii mondiali din 2019 şi principalii favoriţi la medalii la Tokyo.

La simplu masculin, Ovidiu Ionescu a trecut în primul tur de Xin Yan (Australia), cu 4-1 (11-7, 13-11, 7-11, 11-8, 11-6), în 34 de minute.

Ionescu, vicecampion european în 2018, a dominat jocul şi a avut o singură sincopă, în setul al treilea, cedat cu 7-11.

În turul secund, Ovidiu Ionescu îl va înfrunta, duminică, pe brazilianul Gustavo Tsuboi.

La Jocurile de la Rio de Janeiro, din 2016, Ionescu a ajuns până în turul al treilea la simplu.

La Tokyo, România participă cu echipa feminină (Daniela Dodean-Monteiro, Bernadette Szocs, Elizabeta Samara), cu Bernadette Szocs (simplu, dublu mixt), Elizabeta Samara (simplu) şi Ovidiu Ionescu (simplu, dublu mixt).