Marcel Ciolacu: Nu a existat şi nu va exista o discuţie despre scoaterea facilităţilor de la IT. În agricultură şi în construcţii, este un jalon trecut în PNRR, care spune că până în 2026 să scoatem aceste facilităţi

Premierul Marcel Ciolacu a declarat luni că nu a existat şi nu va exista nicio discuţie la nivelul coaliţiei de guvernare cu privire la eliminarea facilităţilor din domeniul IT, în schimb în ceea ce privește agricultura și constucțiile acestea vor fi eliminate treptat, dar numai după o discuție cu ”actorii principali”, spune premierul.

03 Iulie 2023, 10:54 (actualizat 03 Iulie 2023, 11:05) Știrile TVR |

„Nu a existat nicio discuţie şi nu va exista de scoatere a facilităţilor de la IT. Este o minciună şi o dezinformare faptul că cineva a luat în discuţie scoaterea. IT-ul are o scutire la venit, la impozitul pe venit. Nu va exista discuţia de scoaterea a acestei facilităţi la IT şi nici nu a existat. Ca să fie foarte clar”, a spus Ciolacu.

El a adăugat că în domeniile construcţii şi agricultură există facilităţi atât în privinţa impozitului pe venit, cât şi a CASS.

„În agricultură şi în construcţii există facilităţi în funcţie de venit, a fost până la 40.000 de lei, e până la 10.000. Acolo avem facilităţi în ceea ce priveşte atât impozitul pe venit, cât şi CASS. CASS-ul înseamnă sănătate. Vrem sănătate, dar nu încasăm. Nu vom lua o măsură până nu ne aşezăm cu actorii principali. Mai mult, avem un jalon, este un jalon trecut în PNRR, pe care dacă nu îl îndeplinim, pierdem bani şi pierdem reforme, pe care eu mi le asum, nu am nici cea mai mică reţinere, în care spune că treptat, până în 2026, să scoatem aceste facilităţi”, a afirmat premierul.

Source

Distribuie știrea