Nagy Bege Zoltan, vicepreședinte ANRE, la TVR Info: Am declanșat un număr de 15-17 investigații privind sumele care trebuie decontate în urma plafonării

Autoritatea Naţională de Reglementare în domeniul Energiei şi Ministerul Energiei a trimis la Guvern informările privind piaţa de energie solicitate de premierul Nicolae Ciucă. În perioada următoare vor fi făcute propuneri prin care populaţia şi companiile să fie protejate de creşterile de preţuri la energie şi gaze naturale.  Zoltan Nagy, vicepreședinte ANRE a explicat că autoritatea a declanșat peste 15 investigații pe sumele care trebuie decontae în urma plafonării.

25 August 2022, 10:21 (actualizat 25 August 2022, 11:58) Știrile TVR |

Nagy Bege Zoltan, vicepreședinte ANRE a declarat că în momentul în care a început verificările pe sumele care trebuie decontate în urma plafonării, ordonanța 118 și OUG27, am declanșat un număr de 15-17 investigații. Sunt niște tranzacții dubioase acolo, suspecte care dau indicii că ar fi niște tranzacții repetitive, un număr restrâns de participanți la piață și aceste lucruri trebuie investigate. Cercetările durează 3-4 luni, dar în momentul în care le finalizăm, vom comunica. Conform legii, manipulările de piață se sancționează cu 5-10 % din cifra de afaceri, ceea ce este usturător, a explicat Nagy Bege Zoltan.

În ceea ce privește supra impozitatea, vicepreședintele ANRE, a arătat că,  în principiu, supraimpozitarea ar trebui să se aplice celor care fac niște venituri suplimentare. În acest moment supraimpozitarea se aplică la producător, a mai explicat vicepreședinte ANRE.

Source

Distribuie știrea