Numărul cazurilor de COVID s-a dublat de o săptămână la alta

Oficial, avem mai puține cazuri de COVID decât la finalul săptămânii trecute. Sunt peste 8.100 de noi infectări raportate luni, însă acestea reprezintă dublul celor anunțate în urmă cu fix șapte zile. Cele mai multe au fost confirmate în București, unde tastarea gratuită este îngreunată de numărul mic al ambulanțelor care pot fi folosite în acest scop.

17 Ianuarie 2022, 20:22 (actualizat 17 Ianuarie 2022, 20:28) |

Dacă la începutul săptămânii trecute s-au înregistrat puțin peste 4 mii de cazuri, astăzi sunt peste opt mii de infectări la nivel național. Iar în urmă cu două săptămâni erau doar doua mii.

Peste 4000 de pacienti infectați cu noul coronavirus sunt internați acum în spitale. În secțiile ATI luptă să trăiască 485 de bolnavi. În București și Ilfov, sunt puține ambulanțe care asigură testarea la domiciliu a celor care au simptome sau au intrat în contact cu persoane infectate. Serviciul de ambulanță are 17 mașini, iar pompierii au alocat 10 autospeciale. Acum, timpul de așteptare s-a dublat. Medicii au cerut mai multe autospeciale.

Ministrul Sănătății promite că lucrurile se vor schimba odată ce va începe testarea în cabinetele medicilor de familie.

Pentru fiecare persoană testată, aceștia vor primi 50 de lei. Sâmbătă, în Capitală, spre exemplu, s-au făcut 2 400 teste PCR la cerere.

Direcția de Sănătate Publică București caută spațiu pentru un nou centru de carantinare, unde să fie cazate persoanele diagnosticate cu covid care nu vor să stea acasă sau pentru cele care încală regulile de carantină la domiciliu. Patronii de hoteluri refuză să mai pună la dispoziție camere, după ce în primul val de COVID au rămas cu pagube. Acum, la nivel național sunt neocupate 1 661 de paturi de ATI pentru pacienții covid, dintre care 373 în București.

CUVINTE CHEIE

Articole pe aceeaşi temă

Source

Distribuie știrea