Simona Halep a debutat cu o victorie la turneul de la Stuttgart, după pauza cauzată de accidentarea la umăr. 6-1, 6-3 cu Marketa Vondrousova

Simona Halep, la Stuttgart / FOTO: contul de Twitter al Porsche Tennis

Revenită după o accidentare la umăr care a ținut-o departe de câteva turnee și de competiția Fed Cup, Simona Halep (acum locul 3 WTA) a debutat joi, în turneul de la Stuttgart, cu o victorie în fața tinerei din Cehia Marketa Vondrousova (locul 20 WTA). Meciul a durat doar 57 de minute.

Cehoaica în vârstă de doar 21 de ani o învinsese pe româncă în 2019, la Roma (cu 2-6, 7-5, 6-3) și la Indian Wells (6-2, 3-6, 6-2).

Joi, Simona a servit foarte bine, a avut 22 de lovituri câștigătoare (față de 8, Vondrousova), 13 erori neforţate – faţă de 16 ale adversarei și nu i-a dat nicio șansă de break acesteia.

Halep a încheiat cu 3 aşi şi o dublă greşeală, faţă de un as şi două duble greşeli ale adversarei. Simona a avut un procentaj al punctelor câştigate cu primul serviciu de 73% (71% Vondrousova) şi de 92% (a pierdut o singură minge) cu al doilea.

Halep şi-a asigurat un cec de 12.500 euro şi 100 de puncte WTA și s-a calificat astfel în sferturile de finală ale turneului, unde o va întâlni pe câștigătoarea partidei Belinda Bencici – Ekaterina Alexandrova.

Cel mai bun rezultat al Simonei Halep la acest turneu este o semifinală, în 2017, când a pierdut în fața nemțoaicei Laura Siegemund (6-4, 7-5)