Simona Halep a pierdut în optimi la Madrid, fiind învinsă în trei seturi de belgianca Elise Mertens

Simona Halep (29 de ani, 3 WTA), a fost învinsă în optimile de finală ale turneului Premier Mandatory de la Madrid, de belgianca   Elise Mertens (25 de ani, 16 WTA), scor 6-4, 5-7, 5-7.

04 Mai 2021, 17:27 (actualizat 04 Mai 2021, 18:29) |

Simona Halep a  început bine meciul și s-a desprins la 3-1, însă Mertens a egalat. Românca a reușit un al doilea break, avantaj pe care l-a păstrat și a câștigat primul set cu 6-4.

În setul doi Simona a fost condusă cu 2-0 și 3-1. A recuperat și a preluat conducerea cu break, pentru 4-3.

A fost rândul belgiencei să revină. Setul a ajuns în prelungiri, 5-5, moment din care Halep nu a mai reușit  să câștige niciun punct.  Mertens s-a impus cu 7-5 și a trimis meciul în decisiv. A fost primul set pierdut de campioana noastră pe zgură, suprafața ei preferată, în fața belgiencei.

În decisiv, românca s-a desprins la 3-1, însă Mertens și-a crescut nivelul de joc, a revenit și a egalat la 3.

Simona a reușit un nou break, pentru 4-3, dar belgianca a recuperat imediat și apoi a câștigat pe propriul serviciu, obligând-o pe Halep să servească pentru a rămâne în meci.

Sportiva noastră a servit cu presiunea scorului și a egalat la 5, apoi Mertens și-a făcut rapid serviciul, aducând-o pe Simona din nou în situația de a servi pentru a rămâne în meci.

Mertens a obținut două mingi de meci, desprinzându-se la 40-15 în ghem. Simona a salvat una dintre ele, însă a încheiat meciul cu o minge în fileu, fiind astfel eliminată în optimi la Madrid.

Simona Halep a avut în acest meci 10 duble greşeli, în timp ce Mertens a reușit 3 aşi şi a comis 9 duble greşeli. Românca a avut un procentaj mai slab la primul serviciu, 56%-68%, şi ceva mai bun la al doilea, 46%-30%. Sportiva noastră a reușit 40 de mingi direct câştigătoare, față de 23 Mertens, dar a avut și mai multe erori neforţate, 48-35.

Halep are acum 4-2 în meciurile directe cu Mertens, fiind prima înfrângere pe zgură în patru confruntări. Românca a câştigat toate cele trei dueluri anterioare pe această suprafață, în 2018, în turul al doilea la Madrid, cu 6-0, 6-3, în acelaşi an în optimi la Roland Garros, cu 6-2, 6-1, şi anul trecut la Praga, în finală, cu 6-2, 7-5. O altă victorie a Simonei s-a înregistrat pe hard, anul trecut în optimi la Australian Open, cu 6-4, 6-4. Singurul succes de până acum al belgiencei s-a consemnat în 2019, în finala de la Doha (hard), cu 3-6, 6-4, 6-3.

Simona Halep a câştigat de două ori turneul de la Madrid, în 2016 şi 2017, și a disputat alte două finale, una pierdută în 2014 în faţa rusoaicei Maria Şarapova şi alta în 2019, cedată în faţa olandezei Kiki Bertens.