Simona Halep rămâne singura româncă în proba de simplu de la Madrid, după ce a învins-o pe Sara Sorribes Tormo. Ana Bogdan, Irina Begu și Sorana Cârstea, eliminate

Simona Halep (locul WTA) s-a calificat vineri în turul doi al turneului de tenis de la Madrid, după ce a trecut de Sara Sorribes Tormo (Spania, locul 46 WTA), cu 6-0, 7-5, într-un meci în care jucătoarea spaniolă a revenit spectaculos în setul al doilea și i-a anulat Simonei două mingi de meci.

30 Aprilie 2021, 17:03 (actualizat 30 Aprilie 2021, 17:24) |

Simona Halep

Halep a obţinut victoria după o oră şi 25 de minute, dar putea încheia conturile mult mai rapid, având în vedere că a condus cu 5-1 în setul secund. Iberica a reuşit egalarea, 5-5, chiar a anulat două mingi de meci ale adversarei sale, dar Simona a găsit resursele să se impună cu 7-5.

Românca a mai învins-o pe Sara Sorribes Tormo (24 ani, 46 WTA) anul trecut în primul tur la Roland Garros, cu 6-4, 6-0.

Simona Halep a câştigat de două ori turneul de la Madrid, în 2016 şi 2017, dar a disputat şi alte două finale, una pierdută în 2014 în faţa rusoaicei Maria Şarapova şi alta în 2019, cedată în faţa olandezei Kiki Bertens.

Următoarea adversară a Simonei Halep va fi câștigătoarea meciului dintre poloneza Magda Linette și chinezoaica Saisai Zheng.

Tot vineri și tot în turul 1, Irina Begu (locul 75 WTA) a pierdut dramatic în fața rusoaicei Daria Kasatkina (locul 37 WTA), cu scorul de 4-6, 6-4, 7-6.

În alt meci de vineri, Sorana Cîrstea (31 ani, 58 WTA), campioană duminică, la Istanbul, a fost învinsă de americanca Jessica Pegula (27 ani, 33 WTA), cu 7-6 (6), 6-3, după o oră şi 28 de minute.

Joi, Ana Bogdan a fost și ea eliminată de letona Anastasia Sevastova, cu scorul de 6-0, 6-3.

În proba de dublu de la Madrid mai joacă româncele Raluca Olaru și Monica Niculescu, fiecare cu altă parteneră.