Simona Halep și Sorana Cîrstea s-au calificat în sferturile turneului WTA de la Birmingham

Jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat fără emoţii în sferturile de finală ale turneului WTA 250 pe iarbă de la Birmingham (Anglia), dotat cu premii totale de 251.750 de dolari, miercuri, după ce a dispus de britanica Harriet Dart cu 6-3, 6-2. Și Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturi, după 6-1, 6-1 cu sârboaica Aleksandra Krunic.

15 Iunie 2022, 19:57 (actualizat 15 Iunie 2022, 20:07) Știrile TVR |

Simona Halep

Simona Halep (30 de ani, 20 WTA), a doua favorită, a avut nevoie de doar 62 de minute pentru a obţine victoria.

Halep, campioană la Wimbledon în 2019, o învinsese pe Dart (25 ani, 106 WTA) şi în singurul lor meci anterior, în 2020 la Australian Open, în turul secund, cu 6-2, 6-4.

Dart, care a încheiat cu un as şi 5 duble greşeli, a început bine şi a condus cu 2-0, dar apoi a pierdut următoarele cinci ghemuri, Halep câştigând cu 6-3. Dart a condus şi în actul secund, cu 1-0 şi 2-1, după care Simona (5 aşi şi o dublă greşeală) a legat cinci ghemuri la rând, câştigând cu 6-2.

Halep şi-a asigurat un cec de 6.200 de dolari şi 60 de puncte WTA, urmând să joace în sferturi contra altei britanice, Katie Boulter, care a dispus cu 7-6 (5), 6-1 de Caroline Garcia (Franţa). Acesta va fi primul duel dintre Halep şi Boulter (25 ani, 141 WTA).

Tot miercuri, Sorana Cîrstea (32 ani, 36 WTA), a şasea favorită, a avut nevoie de o oră şi 12 minute pentru a obţine victoria în fața sârboaicei Aleksandra Krunic. Românca nu şi-a pierdut niciodată serviciul, salvând singura minge de break a adversarei.

(w500) Sorana Cî

Sorana are acum 3-1 în meciurile directe cu Krunic (29 ani, 103 WTA), pe care a mai învins-o în 2011 la Taşkent, în optimi, cu 6-3, 6-4, şi în 2019, în optimi la Budapesta, cu 6-3, 6-3. Krunic s-a impus în calificări la Cincinnati în 2017, cu 6-7 (1), 6-3, 6-4.

Cîrstea şi-a asigurat un cec de 6.200 de dolari şi 60 de puncte WTA, iar următoarea sa adversară va fi Catherine McNally (SUA) sau Donna Vekic (Croaţia).

Joi, în optimi, Gabriela Ruse va evolua contra chinezoaicei Shuai Zhang, cap de serie numărul opt.

Victorie românească la Birmingham și în proba de dublu. Perechea Monica Niculescu/Gabriela Ruse s-a calificat în sferturile de finală, după 7-5, 3-6, 10-3 în fața perechii  Vivian Heisen (Germania)/Samantha Murray Sharan (Marea Britanie).

Niculescu şi Ruse au obţinut victoria după o oră şi 36 de minute.

Sursa: Agerpres