TENIS Irina Begu a învins-o pe italianca Sara Errani și s-a calificat în finala turneului Tiriac Foundation Trophy de la București

Jucătoarea română de tenis Irina Begu (locul 41 WTA) s-a calificat, vineri, în finala turneului Ţiriac Foundation Trophy (WTA 125), dotat cu premii totale de 115.000 de dolari şi găzduit de Centrul Naţional de Tenis din Bucureşti, după ce a trecut cu 6-2, 6-2 de italianca Sara Errani (locul 115 WTA).

17 Septembrie 2022, 16:46 (actualizat 17 Septembrie 2022, 16:58) Știrile TVR |

Irina Begu / FOTO: contul de Facebook al Tiriac Foundation Trophy

Begu (32 ani, 41 WTA), a doua favorită, a obţinut victoria după o oră şi 37 de minute. Irina Begu şi-a asigurat un cec de 8.000 de dolari şi 95 de puncte WTA.

Irina Begu va juca finala mâine, de la ora 13.00, cu Reka Luca Jani, din Ungaria, care a învins-o în semifinale pe Maryna Zanevska, din Belgia, cu 7-5, 7-6. Begu a câştigat singurul meci cu Jani în 2008, cu 6-4, 6-1, în prima rundă a unui turneu ITF de la Budapesta.

Este cea de-a zecea finală WTA din carieră, pentru Irina Begu, și a doua de anul acesta, după cea câștigată la Palermo, din iulie.

Irina Begu a jucat 9 finale WTA la simplu în carieră, dintre care a câștigat 5 și a pierdut 4.