TENIS | Simona Halep a fost învinsă de americanca Danielle Collins în turul doi al turneului de la Roma

Jucătoarea română de tenis Simona Halep a fost învinsă de americanca Danielle Collins, cu 7-6 (1), 6-3, miercuri seara, în runda a doua a turneului WTA 1.000 de la Roma, dotat cu premii totale de 2.527.250 de euro.

12 Mai 2022, 11:13 (actualizat 12 Mai 2022, 11:18) Știrile TVR |

Simona Halep și Danielle Collins

Halep (30 ani, 21 WTA) s-a înclinat după mai bine de două ore de joc – doar primul set a durat 80 de minute.

Fostul lider mondial a avut procentaje modeste la serviciu, atât cu  primul (50%), cât şi cu al doilea (39,4%). Americanca a fost agresivă şi a încheiat cu 38 de mingi direct câştigătoare, faţă de doar 12 ale Simonei. Românca a făcut doar 4 erori neforţate, spre deosebire de adversară, care a încheiat cu 27.

Halep şi-a creat nu mai puţin de 13 mingi de break, însă a fructificat doar 4.

Collins a început bine şi a condus cu 2-0, Halep a revenit şi a egalat, 2-2, dar americanca s-a desprins la 4-2. A urmat o nouă revenire a Simonei, 4-4, apoi a reuşit un nou break şi a făcut 6-5, dar a servit slab pentru set, cedând ghemul la zero. În tiebreak, Halep a fost surclasată de adversara sa cu 7-1.

Collins (28 ani, 9 WTA) a controlat prima parte a setului secund, desprinzându-se la 4-0 şi a câştigat cu 6-3.

În primul set, la scorul de 4-3 pentru Collins, Halep a căzut după o uşoară entorsă la glezna piciorului drept, însă a putut continua jocul. Anul trecut, la Roma, Simona Halep a suferit o ruptură musculară în turul al doilea, în meciul cu Angelique Kerber, fiind indisponibilă o perioadă lungă de timp.

Collins are acum 2-1 în meciurile directe cu Halep, pe care a mai învins-o anul trecut la Montreal, în turul al doilea, cu 2-6, 6-4, 6-4. Singura victorie a Simonei datează din 2014, 6-7 (2), 6-1, 6-2 în primul tur la US Open.

Simona Halep a fost recompensată cu un cec de 13.176 de euro şi 60 de puncte WTA pentru evoluţia sa.

Sursa: Agerpres