Vara medaliilor | David Popovici a obținut 11 medalii de aur la patru competiții majore

05 Septembrie 2022, 13:23 (actualizat 05 Septembrie 2022, 14:41) Știrile TVR |

David Popovici

Cea mai strălucitoare medalie obținută de David este cea de la Roma, în bazinul unde a reușit să devină cel mai rapid om de pe planetă, din toate timpurile, fiind poreclit de mass-media internaționale ”Săgeata”.

Dar să luăm la rând competițiile în care înotătorii români, în frunte cu David, au obținut medalii:

Campionatul Mondial de seniori de la Budapesta

România a obținut două medalii de aur prin David Popovici – la 100 m și 200 m liber. El a devenit, astfel, primul campion mondial la natație în bazin mare din istoria României!

În alte două finale l-am regăsit pe Robert Glință – locul 5 la 50 m spate și locul 8 la 100 m spate.

Campionatul European de juniori de la Otopeni, România

La capătul celor șase zile de concurs, bilanțul României la ediția cu numărul 49 a Campionatului European de înot pentru juniori a fost de 9 medalii, dintre care 5 de aur și 4 de argint.

Medalii de aur

* România (David Popovici, Vlad Stancu, Ștefan Cozma, Patrick-Sebastian Dinu și Alexandru Constantinescu) – 3:18.93 min. – în proba de ștafetă 4×100 m liber masculin ;

* David Popovici – 1:45.45 min. – în proba de 200 m liber;

* Vlad Stancu – 15:05.47 min. – în proba de 1.500 m liber masculin;

* David Popovici – 22.16 s – în proba de 50 m liber;

* David Popovici – 47.69 s – în proba de 100 m liber;

Medalii de argint

* România (David Popovici, Patrick-Sebastian Dinu, Bianca Costea, Rebecca-Aimee Diaconescu, Ștefan Cozma, Anastasia Bako și Irina Preda) – 3:29.35 min. – în proba de ștafetă combinată 4×100 m liber;

* Bianca Costea – 25.34 s – în proba de 50 m liber feminin;

* Vlad Stancu – 7:54.02 min. – în proba de 800 m liber;

* Vlad Stancu – 3:50.61 min. – în proba de 400 m liber;

Campionatul European de seniori din Italia (11-17 august)

David Popovici – medalia de aur la 200 m liber, la Campionatul European de natație seniori de la Roma. Timpul său din finală: 1:42.97 min. – la doar 0:00.97 min. de recordul mondial de seniori.

David Popovici – medalie de aur la 100 m liber, cu timpul de 46,86 secunde. Timpul său reprezintă un nou RECORD MONDIAL de seniori.

De asemenea, în concursul masculin de high-diving: Constantin Popovici – AUR, cu un punctaj total de 455.70, și prin Cătălin Preda – ARGINT cu un total de 436.20 puncte.

Cei doi sportivi români sunt pregătiți de antrenorul Florin Avasiloae.

Campionatul Mondial pentru juniori de la Lima

România a obținut rezultate extraordinare și la mondialele pentru juniori de la Lima.

Sportivii noștri au cucerit opt medalii la Campionatele Mondiale de la Lima:

Medalii de Aur, Lima

* David Popovici – aur la 100 m liber masculin, cu timpul de 47.13 s. Patrick Sebastian Dinu s-a clasat pe locul al cincilea, după ce a încheiat cele două lungimi de bazin cu timpul de 50.09

* Vlad Stancu – bronz la 1.500 m liber masculi

După succesele de la Lima, David Popovici deține medaliile de aur în probele de 100 m și 200 m liber la Campionatul European de juniori, la Campionatul Mondial de juniori, la Campionatul European de seniori și Campionatul Mondial de seniori.

Și, totodată, sportivul pregătit de antrenorul Adrian Rădulescu este deținătorul recordului mondial în proba de 100 m liber, cu timpul de 46.86 secunde, peformanță stabilită la Roma, la Europenele de seniori.

Îi lipsesc doar medaliile olimpice, pe care sperăm să le obțină la JO de la Paris, în 2024.