BOX | România a cucerit trei medalii de aur şi una de argint la Campionatele Balcanice

România a cucerit trei medalii de aur şi una de argint, toate la feminin, la Campionatele Balcanice de box de la Zagreb.

10 Mai 2021, 11:41 (actualizat 10 Mai 2021, 11:48) |

Campioni la box

Medaliile de aur au fost obţinute de Eugenia Anghel (cat. 48 kg), Claudia Nechita (cat. 57 kg) şi Alexandra Petcu (81 kg), în timp ce medalia de argint a fost obţinută de Steluţa Duţă (cat. 51 kg).

La cat. 48 kg, Anghel a trecut în finală de Sandra Maran (Serbia), la puncte, cu 3-2, Steluţa Duţă a fost întrecută în ultimul act la cat. 51 kg de Nina Radovanovic (Serbia), cu 5-0, Claudia Nechita a câştigat finala cat. 57 kg contra croatei Nikolina Cacic, iar Alexandra Petcu a învins-o în finala cat. 81 kg pe croata Ivona Brnic, prin KO în prima repriză.

De remarcat că România a participat doar cu patru sportive la Campionatele Balcanice de la Zagreb, competiţie care a reunit pugilişti şi pugiliste din zece ţări.