Irina Begu s-a calificat în turul trei la Wimbledon

​Jucătoarea română de tenis Irina Begu (30 de ani, 79 WTA) s-a calificat în turul trei la Wimbledon, al treilea Grand Slam al anului, după ce a trecut în trei seturi, scor 7-5, (7)6-7, 6-3 de croata Petra Martic (30 WTA, favorită 26).

30 Iunie 2021, 22:44 (actualizat 30 Iunie 2021, 23:01) |

Irina Begu

Irina Begu a condus cu 5-3 în setul secund, dar nu a reușit să închidă partida și a ratat două mingi de meci în tiebreak, iar Martic a trimis partida în set decisiv.

În turul al treilea, Begu o va întâlni pe Iga Swiatek (favorită 7, campioană la Roland Garros în 2020), care a trecut de rusoaica Vera Zvonareva (36 ani, 96 WTA), scor 6-1, 6-3.

Pentru accederea în turul trei, Irina va primi un premiu de 115.000 de lire sterline şi 130 de puncte în clasamentul WTA.

(w500) Irina Begu

România mai are o sportivă rămasă în competiția de la Londra,  Sorana Cîrstea, care a trecut tot miercuri de o jucătoare britanică, Samantha Murray.  Celelalte românce aflate pe tablou, Monica Niculescu, Mihaela Buzărnescu, Ana Bogdan și Patricia Țig au părăsit competiția încă din primul tur.

Turneul de la Wimbledon, singurul de Grand Slam anulat în 2020 din cauza pandemiei de coronavirus, are loc în perioada 28 iunie – 11 iulie.

Deţinătorii titlului sunt  sârbul Novak Djokovic la masculin și Simona Halep la feminin. Din păcate, campioana noastră nu își poate apăra anul acesta trofeul, fiind nevoită să se retragă din cauza accidentării suferite la gambă în turneul de la Roma, în luna mai.