Jucătoarea de tenis Jaqueline Cristian s-a calificat în sferturile turneului Transylvania Open

Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian s-a calificat joi în sferturile de finală ale turneului Transylvania Open, singurul de categoria WTA 250 din România, după ce a învins-o pe daneza Clara Tauson, cu 6-4, 6-0, în BT Arena din Cluj-Napoca.

Jaqueline Cristian (25 ani, 81 WTA) a obţinut victoria după o oră şi 21 de minute, într-un meci în care a reuşit 4 aşi, iar adversara sa a comis 7 duble greşeli.

Tauson (21 ani, 80 WTA) a avut nevoie de îngrijiri medicale din cauza unor probleme la spate după doar câteva ghemuri.

Cele două jucătoare sunt la egalitate acum în meciurile directe, 3-3, ultimele două fiind victorii ale danezei. Săptămâna trecută, Tauson s-a impus cu 6-2, 6-0 în calificări la Linz.

Jaqueline Cristian şi-a asigurat un cec de 6.608 dolari şi 54 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe letona Anastasija Sevastova, un duel în premieră, potrivit Agerpres.