România, vicecampioană mondială la gimnastică aerobică! Cine sunt sportivii care au reușit această performanță

România a cucerit medaliile de argint pe echipe, astăzi, la Campionatele Mondiale de gimnastică aerobică de la Guimaraes, Portugalia.

17 Iunie 2022, 19:05 (actualizat 17 Iunie 2022, 19:19) Știrile TVR |

„Pe baza rezultatelor din calificări, Miruna Iordache, Claudia Gheorghe, Daria Mihaiu, Sandra Dincă, Sarmiza Niculescu, Mirela Frîncu, Gabriel Bocșer, Daniel Țavoc, Darius Branda, Antonio Surdu, Mihai Alin Popa și Leonard Manta au câştigat medalia de argint la ECHIPE, cu 19 puncte. Aur pentru Ungaria (14 puncte), bronz pentru Italia (20 de puncte)”, a transmis Federația Română de Gimnastică.

(w500) România,

Vineri, Sandra Dincă şi Mihai Alin Popa s-au calificat în finala de la perechi mixte cu al şaselea punctaj, 19,200, în timp ce Sarmiza Niculescu şi Darius Branda au încheiat pe 9, cu 19,050 puncte, fiind prima rezervă în finală.

Gabriel Bocşer a prins finala la individual masculin cu al şaptelea punctaj, 19,500.

În calificări la grup, România (Gabriel Bocşer, Mihai Alin Popa, Leonard Manta, Antonio Surdu, Daniel Ţavoc) a ocupat locul al patrulea, cu 19,750 puncte, devansată de Vietnam (20,094), Ungaria (19,883) şi Italia (19,827).

Vineri sunt programate şi primele finale, la trio, individual feminin şi step aerobic. România are reprezentanţi în primele două.