Viza de Australia a liderului mondial al tenisului profesionist masculin, sârbul Novak Djokovic, a fost anulată.
Viza de Australia a liderului mondial al tenisului profesionist masculin, sârbul Novak Djokovic, a fost anulată, vineri, ‘‘din motive de sănătate şi ordine, pe baza faptului că este în interesul public o astfel de măsură”, a anunţat ministrul Imigraţiei, Alex Hawke, transmite DPA
Tenismenul nu mai poate participa la turneul de Grand Slam Australian Open
Novak Djokovic poate contesta decizia în instanță. Cu toate acestea, participarea lui Djokovic la turnelul Australian Open este puțin probabilă, având în vedere că decizia autorităților a venit vineri seară (ora Australiei), ceea ce face dificilă atacarea în justiție până la startul competiției din 17 ianuarie.
Și autoritățile spaniole cercetează dacă sportivului i s-a acordat aprobarea, în decembrie anul trecut, de a intra în Spania ca persoană nevaccinată, înainte de zborul spre Melbourne.
Novak Djokovic a recunoscut falsul din declarația de intrare în Australia și că a participat la câteva evenimente după ce a fost testat pozitiv la Covid.
Sportivul a precizat că echipa lui a făcut câteva greșeli în completarea documentelor. El admite că a comis o „eroare umană”, cu certitudine fără intenție, atunci când a declarat la sosirea sa în Australia că nu a călătorit în ultimele 14 zile înaintea zborului.
Djokovic a mai spus că a uitat să relateze despre interviul și ședința foto pentru L’equipe, care au avut loc după ce jucătorul fusese depistat pozitiv la Covid.
CUVINTE CHEIE
Articole pe aceeaşi temă